Stowarzyszenie STOG w Krakowie tworzy stronę internetową dotycząca Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Adres internetowy nowej strony: www.herodek.pl.
Będzie to pierwsza w Polsce baza informacyjna dotycząca artysty.

 Jednocześnie STOG prowadzi akcję poszukiwania i liczenia rzeźb twórcy w regionie Małopolski. Na ten moment zliczono 119 obiektów, w tym: 111 rzeźb, 2 deski malowane, troje skrzypiec, 1 falsyfikat. Zostaną one zaprezentowane w przeglądarce www.herodek.pl zwaną Licznik Gnotków. Strona powstaje jako forma ochrony i zachowywania dziedzictwa. „Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego” w ramach programu „MECENTA MAŁOPOLSKI 2016”. Po zakończeniu projektu akcja poszukiwania i liczenia rzeźb zostanie rozszerzona na całą Polskę.

 

Piękne mity zasługują na to, by je opowiadać na nowo.

Internetowy Licznik Gnotków to dopiero początek... Poprzez "licznik" odbywa się zbiórka eksponatów na potrzeby planowanej monograficznej pierwszej, tak dużej wystawy dedykowanej Karolowi Wójciakowi Heródkowi. Stowarzyszenie STOG wraz z Partnerami projektu tym samym rozpocznie realizację organizacji jubileuszu 50-lecia śmierci Heródka, która wypadnie w 2019r. Wystawie będzie  towarzyszyć wydana publikacja, a w niej znajdą miejsce nazwiska osób, które pomogły w liczeniu rzeźb lub dotarciu do nieznanych jeszcze materiałów. Nazwa wystawy to NOVY MIT/TROPY HERÓDKA 2019.To r

 

Strona ma być pierwszą baza informacyjną dotycząca artysty oraz formą prezentacji dzieł Heródka.

W niedzielę 20 listopada 2016r., g. 15.30-16.15 w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli przy Placu Wolnica w Krakowie odbędzie się pokaz strony internetowej www.herodek.pl. Strona powstaje w ramach projektu HERODEK.PL - przywracamy Małopolsce i Orawie pamięć o rzeźbiarzu Karolu Wójciaku „Heródku” z Lipnicy Wielkiej. Multimedialny starter długofalowego projektu „Novy mit/ tropy Heródka 2019” wraz z opracowaniem katalogu odnalezionych rzeźb pod nazwą „Licznik gnotków”. Projekt realizuje Stowarzyszenie STOG. Pokazowi strony będzie towarzyszyć prezentacja kilku rzeźb Heródka z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się w ramach Otwartych Drzwi Muzeów. Wstęp wolny.

 

Parterami projektu są: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Urząd Gminy Lipnica Wielka, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Emila Kowalczyka w Lipnicy - Przywarówce, Zespół "Orawianie" im. Heródka, Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie Fundacja Hothaus, Miesięcznik Kulturowy FUSS, Galerie d'Art Naif w Krakowie.

 

Stowarzyszenie STOG i Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie poszukują kontaktu z osobami z Krakowa i Małopolski posiadającymi rzeźby Karola Wójciaka Heródka oraz informacje, lub inne materiały związane z artystą.

 

Kontakt:

Muzeum Etnograficzne Grzegorz Graff 12 430 55 75 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stowarzyszenie STOG Maja Kubacka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Profile społecznościowe:

Nieudany Krewniak

Licznik Gnotków

Stowarzyszenie STOG

 

 Fot. Klaudyna Schubert

Autorka informacji: Maja Spychaj-Kubacka