Na terenie Orawy realizowany jest projekt pn. "Strażak, Przewodnik, Nauczyciel... - łączymy siły w celu poprawy bezpieczeństwa na terenach wiejskich”, który został sfinansowany ze środków prewencyjnych PZU SA w ramach akcji Pomoc To Moc. Jest to ogólnopolska akcja prewencyjna skierowaną do społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych.

Projekt polega  na organizacji działań poprawiających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia dzieci i rodzin z terenów wiejskich.

Za Nami część wyjazdów do miasteczka ruchu drogowego w Rabce Zdrój. Uczestnicy oprócz świetnej zabawy w atrakcyjny sposób poznali przepisy z zakresu ruchu drogowego co, z pewnością poprawi ich bezpieczeństwo.

Ponadto odbywają się  zajęcia sportowo – animacyjno – strażackie, które pomogą  zwiększyć bezpieczeństwo dzieci z terenów wiejskich poprzez zagospodarowanie czasu w bezpieczny i zdrowy sposób. Zapraszamy na zajęcia całe rodziny. Już wkrótce kolejne zajęcia z cyklu bezpiecznie w górach. Tym razem widzimy się na stokach

W miesiącu październiku i listopadzie 2018 r. Gminne Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”, z którego dostało dofinansowanie, realizowało zadanie pn. „Orawskie Etno – folk – inspiracje”.

W dniu 13 października na podwilczańskim boisku „Orliku” było bardzo gwarno. Za sprawą STOWARZYSZENIA ROZWOJU ORAWY, które pozyskało środki w LGD Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy na ORAWSKI DZIEŃ SPORTU. W ramach projektu  dzieci ze szkół z Podwilka, Harkabuza, Podsarnia starsi i młodsi, dziewczynki i chłopcy wpierw otrzymali koszulki sportowe po czym rozegrali mecze piłkarskie. Przy pięknej słonecznej pogodzie dopisali również kibice i rodzice. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i piłki  dodatkowo najlepsi zawodnicy, strzelcy i bramkarze z każdej drużyny otrzymali statuetki, zadbano również o poczęstunek dla uczestników- otrzymali oni kanapki i napoje w ramach projektu oraz słodycze i ciastka od sponsora firmy STACHgont. Dodatkowo zakupiono 11 par kijków i odbyły się zajęcia z Nordic Walking po okolicznych terenach.