Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentJw_sig has a deprecated constructor in /home/klient.dhosting.pl/agmedia/odkryjorawe.pl/beta/plugins/content/jw_sig/jw_sig.php on line 18

Każdemu, kto stanie na szczycie Babiej Góry i spojrzy w stronę Słowacji, na pewno rzuci się w oczy migoczące jak złotko Jezioro Orawskie. Ten sztuczny zbiornik znajduje się w Kotlinie Orawskiej, w północnej części Słowacji.

Do Jeziora Orawskiego uchodzą dwie rzeki: Biała i Czarna Orawa. Czarna Orawa zanim wpadnie na granicy polsko-słowackiej do jeziora przepływa przez 6 orawskich wsi:  Bukowine-Osiedle, Harkabuz, Podsarnie, Podwilk, Orawke i Jabłonkę.

W czasie napełniania zalewu zatopiono całkowicie wsie Ujście, Slanica, Hamry, Osada i Ławków, a także nadbrzeżne części Namiestowa i Bobrowa. Jedyną pozostałą częścią Slanicy jest niewielka wysepka z kościołem i muzeum sztuki ludowej. Drugą wyspą na zalewie jest Ptasia Wyspa (Vtači ostrov), ze znajdującym się na niej rezerwatem ptactwa wodnego.

Jezioro Orawskie jest największym w północnej Słowacji ośrodkiem sportów wodnych, gdzie odbywają się krajowe i międzynarodowe regaty łodzi żaglowych, zawody w narciarstwie wodnym i pływaniu. Nad brzegami powstaje coraz więcej przystani, campingów, hoteli i moteli.

View the embedded image gallery online at:
http://www.odkryjorawe.pl/jezioro-orawskie#sigFreeIdc435c2a041